Další z domácích ochutnávek se nesla ve znamení osmi červených vín, jež byla spárována s pořádným kusem masa, jak se k nim patří. Uznávám, že degustační podmínky nebyly úplně ideální (kuchyň je přímo spojena s místem degustace a tudíž prostředí bylo poněkud ovlivněno aromatem pečeného masa, svíčkové omáčky a dalších pochutin z hovězího týdne), ale i tak to snad nebyla úplná nuda. Nedegustovalo se z klasických OIV sklenek, ale spíše z velkých baňatých sklenic několika druhů, sledovat jejich vliv na vůni vína bylo dost zajímavé. Projeví se vůbec nevelký rozdíl v tvaru a velikosti sklenky „Bordeaux“ od Rony a desetkrát dražší Riedel Sommeliers Bordeaux Grand Cru, navíc použitých na Carmenére z Chile? Nebude víno spíš zajímavější z o něco menší „univerzální“ sklenky od Spiegelau? To jsou ale starosti, že? :o)
Nejprve odbudu informaci o jídle, baštil se roastbeef a jako recept byl použit ten z jednoho staršího článku, s poměrně velkým důrazem na medovou hořčici a med s hořčicí běžnou, v poslední době ještě dále „sladíme“ švestkovou omáčkou (řada Exotic Food Authentic Thai, k dostání v asijských večerkách nebo v Albertu). Sedm lidí zlikvidovalo během chvilky tři veliké kusy masa, až jsem se divil :o)
A teď něco ke sklu. Na fotografii jsou celkem čtyři sklenky. Ta nejmenší je „expert tasting“ od Spiegelau, s taženou stopkou, o něco větší než klasické OIV a má v podstatě nejoblíbenější sklenička vůbec :o) Hned vedle je další Spiegelau, jejíž typ jsem nedokázal odhadnout přesně, ale v podstatě jde o takový „univerzál“ pro hutnější bílá a leckterá červená. Třetí je ručně vyráběná Rona určená na pořádná červená, konkrétně nazvaná Bordeaux. No a poslední v řadě je Riedel Sommeliers Bordeaux Grand Cru (její sestřička na vína z Burgundska je trvalou součástí Museum of Modern Art v New Yorku), špičkové sklo určené především pro velká komplikovanější vína. Ostatně víc o vlivu skla (nejen) na aroma vína jsem psal dříve v článku „Testování vlivu sklenky na víno“ (a něco i v Dvě podoby jednoho vína ze St. Aubin). Mým cílem tak trochu bylo přesvědčit účastníky, že ten vliv skla je ještě větší, než se zdá a už vědí. A že není nutné kupovat zrovna Riedel, ale každopádně vhodné vyzkoušet, jaké sklo nejlépe sedí pro vámi nejčastěji konzumovaná vína a takové si i pořídit :o)
Prvním vzorkem byl můj nedávný objev, Frankovka Natura 2005 z Dobré Vinice. Původně snad měla být (a část i byla) součástí Velkého Dobrého Červeného, ale za lahvování samostatně jsem vděčný. Nádherně mile ovocité, intenzivní, čisté, hebké a přitom s trochou třísla, živé, svěží a nádherně pitelné. Spíše lehčí, ale rozhodně ne řídké. Nekomplikované, ale ne jednoduché či nudné. S červenými peckovinami později přecházejícími až do uzené sušené švestky, s čistou ovocitostí v až elegantní prezentaci. Já nevím, jak to dělají. Proč tu nevzniká víc podobných vín, takhle pěkně na 12% alkoholu, pro pití celý večer? Proč jsou vína lehká a svěží spíše ta nejjednodušší a nejobyčejnější a většina se žene za co nejkoncentrovanějším moštem a obludnými přívlastky, když je pak málokdo umí opravdu správně zpracovat? A ano, červená i bílá z Dobré Vinice mi prostě stylově sedí a jsem k nim snad až přehnaně nekritický (tedy pokud pominu nestabilitu lahví ročníku 2004). Ale což, mohu si takovéhle občasné „výpadky centra objektivity“ dovolit :o)
Druhým vzorkem se stal temný Cabernet Moravia barrique 2006 z vinařství Krásná Hora. Aromaticky především až „nakvašené ovoce“ a takový ten trochu gulášek s paprikou, pikantnější, ale překvapivě jemné a uhlazené, s občasným „toffee“ sudovým aromatem. V chuti tak akorát, středně plné, šťavnaté ale opět překvapivě jemné a s kyselinou uhlazenou, cabernetové a delší, s trochou nasládlosti. Pěkně udělaná morávka, výrazně zkrocenější než tradičnější divočiny.

František Mádl byl, stejně jako minule u Zweigeltu, přímo konfrontován s lahví Bordeaux v podobné cenové relaci (i když i v tomto případě je Francie k dostání o nějakých 50 – 60,- Kč levněji, o en primeur vůbec nemluvě). Zvolil jsem Château Croix Mouton 2004, o tomto víně a návštěvě vinaře jsem tu již psal dříve. Delikátně ovocný pravý břeh, postavený na Merlotu s necelou třetinou Cabernetu Franc, doplňovalo aroma kouře a jemná živočišnost. Ve vůni silně nadprůměrné víno (a to nejen v této cenové kategorii) pokračovalo sladěnou a harmonickou chutí, opět šťavnatě ovocnou a s krásnou strukturou. Perfektní červené pro popíjení i párování s jídlem, momentálně myslím na vrcholu, kde ještě chvilku zůstane. V sommelierce od Riedelu projev nejzajímavější, čím menší sklenka tím větší důraz na svěžejší ovocité tóny a méně výrazné další vrstvy.
Dalšími třemi víny jsem provedl takový malý exkurz do odrůdy Carmenére. Třikrát stejná odrůda, ale pokaždé jiné vinařství, ročník i cenová kategorie. Carmenére mám rád, umí nádherná vína, která působí často jako směs více odrůd a nabízejí velmi mnoho poloh, pěkně zrají a přitom jsou úžasná i velmi mladá, umí být krásná v sudu i bez něj. Šlo o jednu z šesti odrůd pro směsná vína z Bordeaux (společně s Merlotem, Cabernetem Sauvignon, Cabernetem Franc, Petit Verdotem a Malbecem), ale dnes už ji tam prakticky nenajdete (tak rád bych ochutnal čisté Carmenére z Médocu!). V Chile byla nějakou dobu zaměňována a vinifikována společně s Merlotem, ale dnes se to již neděje a jde o jednu z hlavních hvězd oblasti.

Poslední vzorek pak zajistilo vinařství Tarapaca (na našem trhu nejsilněji zastoupené, jsou všude) lahví Carmenére 2004 „Terroir El Olivar“, tedy z jejich vyšší řady vín ze specifických míst původu (= menších než celá vinařská oblast). Víno již vyzrálejší, s tóny ovoce rozvařeného, hodně borůvek, jemnější a uhlazené, ovoněné kouřem (až jako špek). V chuti s již ohlazeným tříslem, vyvážené, šťavnaté, elegantní a výborně pitelné. Pro mne překvapení, znám spíš jejich základní a reserve řadu, a tam mi přišlo, že v poměru „cena/kvalita“ za další nabídkou na trhu dost zaostávají. Tohle víno je velmi pěkné, navíc i dost netypické a zajímavé. Nejpříjemnější mi jeho projev přišel ve sklence od Rony, Riedel ho již začal poněkud „rozkládat“ :o)
A chutnalo se ještě výběrové barikové André 2005 od Šlechtitelské stanice vinařské Velké Pavlovice, ale zde již mé poznámky trochu váznou a případný popis nechám na jiných :o) Ochutnávka se, i vzhledem k vyrovnanému podílu domácích červených a těch zahraničních, nesla (již trochu tradičně) v duchu hořekování nad cenami právě vzorků domácích. Oblíbeným tématem je a ještě dlouho bude, že ta opravdu povedená vína jsou velmi často dražší, než jejich zahraniční typově podobné protějšky, a jen blázen by je tedy kupoval. Vše samozřejmě pravidelně skončí sliby na vzájemné přeposlání ceníků od různých prodejců a vinařů a rozebíráním, který že Zweigelt či Frankovku kdo koupí a jestli třeba nedostaneme při odběru víc kartonů slevu… :o)