úterý 18. září 2007

Riesling Wineck-Schlossberg Grand Cru 2000 – Pierre Sparr (Alsasko)

Jestli mám pro nějakou bílou odrůdu opravdu slabost, pak je to ryzlink. Možná jsou za nejlepší bílá vína světa považována ta z Montrachetu, jiní třeba nedají dopustit na špičková Chablis, další budou přísahat na Meursault a najdou se i ti, kteří na piedestal postaví nádherná suchá šampaňská (stále jsem nějak ve Francii a u Chardonnay, safra). Já se držím starého rčení, že „ryzlink je král vín a víno králů“, tato odrůda mne málokdy vyloženě zklame a i ty opravdu špičkové jde koupit za ceny, které se proti vyzrálému Montrachetu zdají přímo směšné. Možná je to tím, že v Alsasku obvykle ušetří za drahé nové barikové sudy :o)

Když se řekne ryzlink, nutně musí naskočit spojení s „Alsasko“ a „Německo“ a upřímně není od věci připomenout si i Čechy a Moravu. Pro mne však vede právě Alsasko ve vínech dokonale suchých a Německo pro polosladké kousky. U sladkých bych asi sáhl opět po Alsasku. Ale dnes zůstaneme u vín suchých, ve sklence máme vyzrálý ryzlink ročníku 2000 (hodně slušný u dobrých výrobců, u jiných může být problémem nedostatečná kyselina kvůli velkým vedrům a v tuto dobu víno již mrtvé) z Grand Cru vinice Wineck-Schlossberg. Ta se nachází na jiho až jihovýchodním svahu s žulovým podložím, v nadmořské výšce od 280 do 400m mezi obcemi Katzenthal a Ammerschwihr. Vinice je údajně vzhledově tak ukázková, že slouží jako ilustrace ve školních učebnicích a je i v pár encyklopediích, možná i díky romantické zřícenině hradu na jejím vrcholu.

Víno zpracoval jeden z velkých a známých vinařů, Pierre Sparr. Teď si trochu ulehčím práci a informace o vinařství převezmu z jiného článku, který jeho autorovi dodal přímo dovozce (či spíše obrovský nadšenec do Alsaska pan Matějka, který sem tam přiveze pár lahví a podělí se za velmi rozumné ceny).
„Pierre Sparr se sídlem v Sigolsheimu patří k větším alsaským producentům vína. Při roční produkci 175 tisíc kartonů a ploše vinic 30 ha je jasné, že část hroznů musí být dokoupena. Přitom kvalita je vysoká. Sparrovi jsou šikovní obchodníci a dosahují velkých vývozů do Spojených Států a Kanady. Základem kouzla Sparrových vín je excelentní zvládnutí moderních postupů řízeného kvašení. U vín vyšších kategorií kvasí zvlášť kvalitativně oddělené frakce moštu často v tancích různých velikostí a za různých podmínek. Závěrečným scelením dosahují vrcholně elegantních výsledků. Elegance a jakási jiskrná světáckost je dominantní dojem ze Sparrových vín i z prostředí vinařství. Na dub tu téměř nenarazíte, většinou je všechno nerez. Pan Sparr je muž v nejlepších letech, elegantně prošedivělý a vždy v obleku vycházkového střihu. Sortiment začíná u základní řady zvané Selection (z dokoupených hroznů), další je Rezerva (částečně z dokoupených, částečně z vlastních). Dále Prestige - už pouze z vlastních hroznů, Lieux-Dits (vybrané vinice) - mezi nimi chlouba vinařství Riesling Altenbourg s krásným poměrem kvality a ceny. Následuje řada Grands Crus, pak (klasicky) Vendages Tardives a závěrem Selections de Grains nobles. Hospodaří na Grand Cru vinicích Schlossberg, Schoenenbourg, Mambourg, Sporen a Brand a také na vinici Kaefferkopf, která byla přijata mezi Grand Cru „společnost“ zatím jako poslední. Sparrův Kaefferkopf 99 bylo krásné cuevée Rieslingu a Gewurztramineru s dominancí citrusů, zejména grapefruitu, ve vůni i chuti. Charakteru vína obětovali označení Grand Cru, které se u směsných vín samozřejmě použít nemůže. Bohužel je už zcela vypité. Další zajímavostí je Charisma. Barikované Chardonnay prodávané jako Vin de Table (stolní víno), protože tato odrůda je v Alsasku nezákonným vetřelcem, který smí pouze do směsí bez označení odrůdy nebo do Crémant d´Alsace (sekt). Příjemný je zde přístup k cenám. V každé úrovni si můžete být jisti, že cena je nižší, než by vzhledem ke kvalitě být mohla. Grands Crus vína jsou plněna do krásných láhví reliéfně zdobených motivem v podobě protáhlého písmene S tak, že láhev vypadá trochu jako kroucená. Vůbec design všeho, ať už jsou to láhve, etikety, propagační materiály jsou silnou stránkou vinařství. Velkou „bombou“ je degustační místnost, snad nejlepší v celém Alsasku. Zde vládne opravdu velkorysý přístup k návštěvníkům, srdečnost a zaujatost pro krásu vína. Zdejší someliér ovládá všechny hlavní jazyky, ve vrcholné náladě je dokonalým showmanem, který vylévá před zraky hostů kvanta vína z dříve otevřených láhví do výlevky a štědře otevírá nové láhve. Přitom ovšem jeho výklad je vysoce odborný, ale zároveň dynamický a prožitý do hloubky. Rozhodně nenudí. Prostor, který Vám poskytne pro vlastní vychutnávání a uvažování o zdejších vínech je neomezený. Máte dojem, že kdybyste si umanuli přespat tu v koutě na lavici a ráno začít nanovo, nebude v tom žádný, ale opravdu žádný problém.“

Riesling Wineck-Schlossberg Grand Cru 2000 se skrývá v lahvi alsaského tvaru, ale s vrškem stočeným v jakési esíčkovité spirále, docela zajímavé. I když má zkušenost je taková, že designové výstřelky lahví v oblasti, která má nějaký opravdu typický tvar, končí spíše nezajímavým obsahem. Viněta je jednoduchá, trochu kýčovitá (Alsasko má v tomto celkem tradici) s nijak zvlášť kvalitním potiskem. Zadní viněta prozradí alkohol 13%, základní charakteristiku vína a doporučení k pokrmům. Odřezávám kovovou záklopku, vytahuji 44 mm dlouhý plný korek a nalévám první sklenku…

Barva vína nenechává pochybnosti, že je velmi vyzrálé. Je sytě zlatá, nádherná, dokonale čistá, perfektní. Ve vůni je v zásadě možné odcitovat encyklopedické poučky o ryzlinku, je ukázková. Klasický nazrálý ryzlink s květinovými tóny, mírně citrusy, minerálním dojmem a zřetelným „petrolejem“. Omamné, ušlechtilé. Chuť, byť často má i u skvělých vín dost problém vyrovnat se vůni, zde korunuje zážitek a odsouvá snahy o popis „kyselinek“ a podobných věcí někam do sféry zapomnění. Chuť je čistá koncentrovaná elegance, jemnost, harmonické spojení všech složek do vinného zážitku v jeho nejvyšších úrovních. Středně plné? Delší? Minerálně-medové s perfektně vyváženou kyselinou a cukrem, kdy ani jedno na sebe neupozorní, prostě tam je a šlus? Nevím, asi ano, to je myslím celkem „přesný“ popis.

Co dodat? Takhle vypadá špičkový ryzlink na vrcholu zralosti a ne jinak. Pil jsem nejméně dva, ze kterých jsem byl nadšen ještě více, ale ani zde nejde nic vytknout. Při ceně 550,- Kč (a netuším, kolik přímo v Alsasku) sráží poměrem cena/kvalita na kolena prakticky všechna suchá bílá ve srovnatelné cenové hladině, která jsem v posledních dvou letech chutnal. Už nemám, je mi smutno…

Tenhle ryzlink, pokud si ho zrovna nebudete vychutnávat jen tak (a že to jde), si nejlépe užijete s jednoduše připravenou rybou či plody moře. Naše kombinace s výrazněji upravenými plody moře (do pikantnější podoby) na sépiových špagetách sice fungovala, ale jídlo se přeci jen možná zbytečně snažilo strhnout pozornost. Pro příště jen tak lehce ogrilujeme rybu a … už se mi zase něco zdá, víno došlo…

P.S. Na webu vinařství se dá u jednotlivých tradičních vín obvykle najít detailní popis, analytické hodnoty a podobné zajímavosti. Toto víno vůbec není zmíněno. V materiálech dovozce nalézám lakonickou poznámku: „Riesling Wineck Schlossberg vinařství Pierre Sparr není v běžné distribuci. Ve zdrojích informací chybí jak obrázek láhve tak etikety a další údaje. Je na kupcích, kteří mají možnost se k němu dostat, aby ho ocenili po svém.“

Odkazy: Web vinařství | Recenze na další ryzlink stejného vinaře

Komentáře používají Disqus